Подобрения в IPv6

Подобрения в IPv6



Auto-конфигурация

IPv6 осигурява възможност за автоматично конфигуриране на мрежата, което означава, че всяко IPv6 устройство може да бъде свързано към мрежата и то успешно ще генерира за себе си IPv6 адрес, без да е необходимо да въведете статично влизане в сървър DHCP. Ако устройството е свързано с IPv6 рутер, то може да генерира местен адрес и глобален навигационен адрес, като ще предложи незабавен достъп до интернет.



Изграден за сигурност

Друга важна стъпка напред за IPv6 е областта на сигурността и вътрешното криптиране. За разлика от IPv4, IPv6 пакетите гарантират от край до край сигурност, тъй като данните, съдържащи се в тях не могат лесно да бъдат декодирани от посредници.



Подобряване на качеството на услугата за поддръжка (QoS)

Приемането на IPv6 също носи значителни подобрения от гледна точка на QoS. Приложенията, които изискват ниска латентност, като VOIP и стрийминг мултимедия ще разполагат със съответното ниво на приоритет за трансфер в една глобална мрежа (WAN) без забавяне.



Routing подобрения

Интернет таблиците за маршрутизация са станали изключително сложни в интернет в сегашното си състояние. Структурираната схема на мрежата за разпределението на адресите, използвани за IPv6 помага да се намали натоварването на текущата широка инфраструктурна мрежа. IPv6 допълнително включва по-разумна схема за подпомагане на мултикаст маршрутизацията.



Опростени пакети на заглавието

Новият опростен и стандартизиран пакет на заглавието, използван в IPv6 също подобрява маршрутизацията. IPv6 използва фиксирана дължина на заглавието, която включва 40 байта. Тази конфигурация позволява информацията да се насочва много по-бързо. IPv6 също така елиминира фрагментацията на полетата от хедър пакетите за по-голяма ефективност. Удължените заглавия все още могат да бъдат използвани, но само когато е необходимо.



Подобрена мобилност

IPv6 осигурява по-добра мобилност на потребителите, които се преместват от една подмрежа в друга. Мобилната връзка на мрежата ще се поддържа прозрачно, тъй като всяко устройство, като смартфон или таблет, ще се идентифицира от нейния домашен адрес. Ако устройството се свързва чрез чуждестранна мрежа, информацията за местоположението му ще се препраща към домашен агент. Домашният агент прихваща пакетите, предназначени за устройството и след това ги тунелизира за местоположението му. Накратко, роуминга между мрежи има потенциал да бъде безпроблемен за потребителите, които работят на IPv6.